Zdjęcia

Photographer's Note

Kerala'nın en büyük gölü Vembanad üzerindeki bu yapının tamamı yakınlardaki bir köyden, ait olduğu aileden satın alınarak sökülüp, bu mekanda tekrardan kurulmuş. Yapının yaşı bir kaç yüzyıllıkmış.

Gerçekten de dünyanın her yerinde geleneksel mimari çözümleri o yörenin iklim koşullarına en uyumlu seçenekleri sunuyor. O güzelim sağlıklı ahşap evlerimizi yakıp yıkıp, hepimizi bir arada anlaşamadığımız apartmanlara tıkıştıranlara bu vesile ile selam olsun.

---------
This building was rebuilt staying true to its original structure at this site after it was dismantled at its original village. It is said to be couple of hundred years old. The location is near Vembanad Lake in Kerala.

Oftentimes, traditional architectural solutions answer the necessities of the local climate. Here in this humid wetland, the underneath of this veranda was cool, relaxing and provided enough ambient light through a central hole.

Nobody oznaczył to zdjęcie jeko użyteczne

Photo Information
Viewed: 1494
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by Petek Dalyan (scyntilla) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 136 W: 21 N: 226] (1844)
View More Pictures
explore TREKEARTH