Zdjêcia

Photographer's Note

I took this photo on our hike to Gibbs Hill Lighthouse. It shows a typical cottage and a fairly common mode of transport. Many of the island's residents live in limestone cottages painted in pastel colours. The white stepped roof of the cottage is the norm in Bermuda. Roofs are designed this way to harvest rain. The steps slow down heavy rainfall helping the gutters to collect the water and store it in a tank under the house. Made of limestone, roofs are heavy and not easily shifted by hurricanes. In the past they were covered in a lime mortar, which had anti-bacterial properties. Now the mortar has been replaced by white paint which reflects ultra-violet light from the sun, helping to purify the water.

The scooter we see parked in the driveway is also quite common. That is the only kind of vehicle that tourists may rent. For residents, there is a limit of one car per household so many islanders will ride a scooter or motorbike for extra transport.

One thing I haven’t figured out is why the adjective is Bermudian. According to Wikipedia, both Bermudian and Bermudan are possible but I have only heard and read “Bermudian” while I was there. The place is called Bermuda, not Bermudia - go figure!


Tipik bir Bermuda Evi

Bu fotoğrafı Gibin Tepesi Deniz Feneri yürüyüşümüzde aldım. Tipik bir evi ve oldukça yaygın bir ulaşım tarzını gösteriyor. Adanın sakinlerinin çoğu pastel renklerle boyanmış kireçtaşı evlerde yaşıyor. Evin beyaz kademeli çatısı Bermuda'da standart. Çatılar bu şekilde yağmurun hasat edilmesi için tasarlanmıştır. Basamaklar, yağmursuyunu yavaşlatarak olukların su toplamasını ve evin altındaki bir depoda muhafaza etmesini sağlar. Kireç taşından yapılmış çatılar ağırdır ve kasırgalar tarafından kolayca kaymaz. Eskiden, anti bakteriyel özelliklere sahip olan kireç harcıyla kaplanırlardı. Şimdi harcın yerini, suyun saflaştırılmasına yardımcı olan güneşten gelen mor ötesi ışığı yansıtan beyaz bir boya ile değiştirdi.

Araba parkında gördüğümüz moped de oldukça yaygındır. Turistlerin kiralayabileceği tek araç budur. Ada sakinleri için ev başına bir araba sınırı var; bu nedenle birçok adalı ekstra nakliye aracı için bir moped veya motosiklet kullanıyor.

Anlamadığım tek şey, [Bermudalı] sıfatın[ın] [İngilizcede] Bermudian olmasının nedenidir. Vikipedi'ye göre, hem Bermudian hem de Bermudan mümkün, ancak ben orada olduğum sırada sadece "Bermudian"ı duydum ve okudum. Buraya Bermudia değil, Bermuda denir - ne iştir?


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 835 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/4.5
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2016-10-23 10:13
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, ikeharel, papagolf21, ChrisJ, Fis2, snunney, jhm, Cricri, adramad, PiotrF, macjake oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 693
Points: 42
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6618 W: 290 N: 14190] (53100)
View More Pictures
explore TREKEARTH