Zdjêcia

Photographer's Note

This city about which the earliest information is to be found in Roman sources contains remains from various civilizations, ranging from the Persian and Byzantine to the Syrian and Arabian. These traditional stone houses in Mardin which are hundreds of years old are built from yellow limestone and cut stone. Courtyard walls resembling castle defences, monumentary vaults, decorated arches and moldings are the most striking features of the Mardin houses. Pre-planned straight and stepped streets as well as little squares are formed according to a human scale. Each house faces the plain without obstructing the view of its neighbours.

Hakkında ilk bilgilere Roma kaynaklarında rastlanan kentte, Perslerden Bizanslılara, Süryanilerden Araplara pek çok uygarlığın izlerine rastlanır. Yüzyıllardan bu yana kullanılmakta olan geleneksel Mardin taş evleri, sarı kalker ve kesme taştan yapılmıştır.

Mardin evinin kale etkisi veren avlu duvarları, anıtsal nitelikteki tonoz çeşitleri, dantela gibi işlenmiş kemerleri, silmeleri en belirgin özellikleridir. Önceden planlanmamış düz ya da merdivenlenmiş sokaklar ve meydancıklar insan ölçeğinde oluşturulmuş, evlerin her birinin bir diğerini perdelemeden ovayı görmesi sağlanmıştır.
(miniaturk web sitesinden alinmistir)

Fotograf miniaturk'de cekilmistir.

Estaban oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 11783
Points: 20
Discussions
Additional Photos by TAYFUN TOPRAKTEPE (tayfun) Silver Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 27 W: 1 N: 22] (253)
View More Pictures
explore TREKEARTH