Zdjêcia

Photographer's Note

After we were done at the Cloud Gate, we walked through Maggie Daley Park toward the waterfront. I took a few photos of the flowers along the path. In this collage, I combined a fresh coneflower with a wilted one to symbolize our temporary existence in this world; here today, gone tomorrow. Actually, the wilted plant is not dead, coneflowers are perennials.

Echinacea purpurea (eastern purple coneflower, hedgehog coneflower, or purple coneflower) is a North American species of flowering plant in the sunflower family. It is native to eastern North America and present to some extent in the wild in much of the eastern, southeastern and midwestern United States as well as in the Canadian Province of Ontario. It is most common in the Ozarks and in the Mississippi/Ohio Valley. (Gleaned from Wikipedia.)

The workshop for this entry includes:
Here Today...: Full size version of the left frame in the main entry.
... Gone Tomorrow: Full size version of the right frame in the main entry.


Bugün Burada, Yarın Yok

Bulut Kapısı'nda işimizi bitirdikten sonra Maggie Daley Parkı'ndan sahile doğru yürüdük. Yol boyunca çiçeklerin birkaç fotoğrafını çektim. Bu kolajda, bu dünyadaki geçici varlığımızı simgelemek için taze bir koni çiçeği ile solmuş bir taneyi birleştirdim; bugün burada, yarın yok. Aslında, solmuş bitki ölü değil, koni çiçekleri uzun ömürlüdür.

Ekinezya purpurea (doğu mor koni çiçeği, kirpi koni çiçeği veya mor koni çiçeği) bir ayçiçeği ailesindeki çiçekli bitkinin Kuzey Amerika türüdür. Doğu Kuzey Amerika'ya özgüdür ve bir dereceye kadar doğu, güneydoğu ve orta batı Birleşik Devletlerinin çoğunda ve Kanada'nın Ontario eyaletinde yabani olarak mevcuttur. En çok Ozarklar ve Mississippi / Ohio Vadisi'nde yaygındır. (Vikipedi’den toplanmıştır.)

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Bugün Burada...: Ana girişteki sol çerçevenin tam boyutlu sürümü.
... Yarın Yok: Ana girişteki sağ çerçevenin tam boyutlu sürümü.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 1133 kb
Shot Information (If Different: Left, Right)
Exposure Time: 1/320, 1/400
F-Stop: f/9.0, f/10.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 135.0 mm (in 35mm: 202 mm)
Date Taken: 2019-08-15 18:05
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

aliabazari, ikeharel, COSTANTINO, pajaran, jhm, Fis2, PiotrF oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 0
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7014 W: 300 N: 15047] (56642)
View More Pictures
explore TREKEARTH