Zdjêcia

Photographer's Note

Today’s uploads will depict a few more flowers we saw as walked through Maggie Daley Park. The main entry is type of phlox, I concluded. The workshop photo shows Joe-Pye weed. Here is what I found about these plants in Wikipedia:

Phlox (Greek φλόξ "flame"; plural "phlox" or "phloxes", Greek φλόγες phlóges) is a genus of 67 species of perennial and annual plants in the family Polemoniaceae. They are found mostly in North America (one in Siberia) in diverse habitats from alpine tundra to open woodland and prairie. Some flower in spring, others in summer and fall. Flowers may be pale blue, violet, pink, bright red, or white. Several species and cultivars of phlox are commonly grown in gardens. The name is derived from the Greek word phlox meaning flame in reference to the intense flower colors of some varieties. Most cultivated phlox, with the notable exception of Phlox drummondii, are perennial. Phlox are valued in gardens for their ability to attract butterflies.

Eutrochium is a North American genus of herbaceous flowering plants in the sunflower family. They are commonly referred to as Joe-Pye weeds. They are native to the United States and Canada, and have non-dissected foliage and pigmented flowers. Joe Pye (Jopi in the Native tongue), an Indian healer from New England, used eutrochium purpureum to treat a variety of ailments, which led to the name Joe-Pye weed for these plants. Folklore says that Joe Pye used this plant to cure fevers. Folklore also states that American colonists used this plant to treat typhus outbreaks. It is also reported that the Indians used Joe Pye Weed in the treatment of kidney stones and other urinary tract ailments. A peer-reviewed study suggests that Joe Pye of plant fame was a Mohican sachem named Schauquethqueat who lived in the mission town of Stockbridge, Massachusetts from ca. 1740 to ca. 1785 and who took as his Christian name, Joseph Pye.


Click here for a larger version of the main entry.
The workshop for this entry includes:
Snack Bar Is Open: A bee eating from, and hence pollinating, Joe-Pye weed.


Yazın Bahar Renkleri

Bugünkü yüklemeler, Maggie Daley Parkı'nda yürürken gördüğümüz birkaç çiçeği daha gösterecek. Ana giriş bir tür floksadır, diye karar verdim. Atölye fotoğrafı Joe-Pye otunu gösteriyor. Vikipedi’de bu bitkiler hakkında bulduklarım:

Floksa (Yunanca όξλόξ "alev"; çoğul "floksa" veya "floksalar", Yunanca phλόγες phlóges) Polemoniaceae familyasındaki 67 uzun ömürlü veya yıllık bitki cinsidir. Çoğunlukla Kuzey Amerika'da (biri Sibirya'da) alpin tundra'dan açık ormanlık ve kırlara kadar çeşitli habitatlarda bulunurlar. Bazıları ilkbaharda, diğerleri yaz ve sonbaharda çiçek açar. Çiçekler soluk mavi, mor, pembe, parlak kırmızı veya beyaz olabilir. Floksanın çeşitli türleri ve çeşitleri genellikle bahçelerde yetiştirilir. Adı, bazı çeşitlerin yoğun çiçek renklerine atıfta bulunarak alev anlamına gelen Yunanca phlox kelimesinden türetilmiştir. Floksa drummondii hariç, en çok yetiştirilen floksa uzun ömürlüdür. Floksa bahçelerde kelebek çekebilmeleri için değerlidir.

Ötrokiyum, ayçiçeği ailesindeki otsu çiçekli bitkilerin Kuzey Amerika cinsidir. Genellikle Joe-Pye otu olarak adlandırılırlar. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'ya özgüdür ve disseke olmayan yapraklar ve pigmentli çiçekleri vardır. Yeni İngiltere’den Kızılderili bir şifacı olan Joe Pye (Yerli dilde Jopi), çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için ötrokiyum purpureum'u kullandı ve bu da bu bitkiler için Joe-Pye otu adına yol açtı. Halk hikayeleri, Joe Pye'nin bu bitkiyi ateşleri iyileştirmek için kullandığını söyler. Halk hikayeleri Amerikan kolonistlerinin tifüs salgınlarını tedavi etmek için bu bitkiyi kullandığını belirtmektedir. Ayrıca Kızılderililerin Joe Pye otunu böbrek taşı ve diğer idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullandıkları bildirilmiştir. Bilimsel bir çalışma, bitki şöhreti Joe Pye'nin Schauquethqueat adlı bir Mohikan reis olduğunu ve yaklaşık 1740 ila 1785 arasında Massachusetts'teki misyon kenti Stockbridge’de yaşadığını ve Hristiyan ismi Joseph Pye'yı aldığını öne sürer.


Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.
Bu girişin atölyesinin içeriği:
Aperatif Barı Açık: Joe-Pye otundan yiyen ve böylece polen yayan bir arı.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 830 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/160
F-Stop: f/7.1
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 250.0 mm (in 35mm: 375 mm)
Date Taken: 2019-08-15 18:08
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, aliabazari, COSTANTINO, pajaran, papagolf21, Fis2, jhm, PiotrF oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 0
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7029 W: 300 N: 15093] (56796)
View More Pictures
explore TREKEARTH