Zdjęcia

Photographer's Note

Silver Dollar City is an 1880's-themed park in line with Branson's vision as a family-friendly vacation destination with down-home charm. The park hosts quite a number of rides as well as some arts and crafts buildings featuring artists / craftsmen demonstrating their skills. These include:
Brown's Candy Factory
Carrie's Candles
Duplicating Lathe
Hazel's Blown & Cut Glass Factory
Heartland Home Furnishings
Hillcreek Pottery
Mountain Leather
Mountain Outfitter's Knives
Sullivan's Mill
Valley Road Woodcarvers
Wilderness Road Blacksmith

This year, from May 09 to Dec. 30, Shawn Watt, Master Craftsman is demonstrating at Hazel's Blown & Cut Glass. Shawn describes his vision as "blending form and function to create a unique design that will work great in any home."


__________________

Silver Dollar City (Gümüş Dolar Şehri) Branson’un geleneksel ev cazibesi ile bir aile dostu tatil hedefi olmak vizyonu doğrultusunda bir 1880ler temalı parktır. Park birçok bineğin yanı sıra bir dizi becerilerini gösteren sanatçılara/esnafa sahip bazı sanat ve el sanatları binalarına ev sahipliği yapıyor. Bunlar, aşağıdakileri içerir:
Brown’ın Şeker Fabrikası
Carrie'nin Mumları
Kopyalama Tornası
Hazel’ın Üfleme ve Kesme Cam Fabrikası
Heartland (Can Damarı) Ev Eşyaları
Hillcreek Çömlekçilik
Mountain (Dağ) Dericilik
Mountain Outfitter’ın (Dağ Teçhizatçısı’nın) Bıçakları
Sullivan'ın Değirmeni
Valley Road (Vadi Yolu) Ağaç Oymacıları
Wilderness Road (Kır Yolu) Demircisi

Bu yıl, 09 Mayıs - 30 Aralık arasında Usta Zanaatkar Shawn Watt Hazel’ın Üfleme ve Kesme Cam Fabrikası’nda sanatını gösteriyor. Shawn vizyonunu "her evde mükemmel çalışacak benzersiz bir tasarım oluşturmak için form ve fonksiyon karıştırması" olarak açıklar.

ikeharel, kato, Miguel82, pajaran, Kugart, ourania oznaczył to zdjęcie jeko użyteczne

Photo Information
Viewed: 1170
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6621 W: 290 N: 14194] (53128)
View More Pictures
explore TREKEARTH