Zdjêcia

Photographer's Note

May 18: Denali National Park

According to the Wilderness Act of 1964 Section 4(c) “there shall be no use of motor vehicles, motorized equipment or motorboats, no landing of aircraft, no other form of mechanical transport, and no structure or installation within any such area.” Dog teams are a great alternative to motorized transport for many projects in Denali.

The Wilderness Act of 1964 celebrated its 50th Anniversary in 2014. [In the] Denali Kennels [they] celebrate this important piece of legislation and the Wilderness every year. The Wilderness Act one key reason why Denali National Park and Preserve maintains a working kennels of approximately 35 Alaskan Husky sled dogs.

Sled dogs and winter travels by dog team are a large part of the history and tradition of Denali, but they are also an important part of modern park operations. Denali’s first Superintendent, Harry Karstens, was first and foremost a dog musher. He acquired the park’s first seven sled dogs in 1922 and [they]’ve been mushing ever since.
(Adapted from NPS.gov / Park Home / Plan Your Visit / Sled Dog Kennels / Dogs and Wilderness)

Here is a park ranger telling us about mushing in Denali before the sled dog demonstration. The workshop photos sample some of the spectators, including one non-human.

Today’s workshop includes:
Colorful Spectators: But the park ranger was not able to keep everybody's interest.
Non-Human Spectator: And the spectators included one non-human. Yes, Alaskan mosquitos are large.


18 Mayıs: Denali Ulusal Parkı

BDMP Korucusu

1964 Vahşi Yaşam Yasası Bölüm 4 (c)'ye göre “motorlu taşıt, motorlu teçhizat veya motorlu tekne kullanımı, uçak inişi, başka bir mekanik taşıma şekli ve bu alanda herhangi bir yapı veya tesisat kullanılmayacaktır”. Köpek takımları, Denali'deki birçok projede motorlu taşımacılığa harika bir alternatiftir.

1964 tarihli Yaban Hayatı Yasası, 2014 yılında 50. Yıldönümünü kutladı. Denali Köpek Kukübeleri’nde her yıl bu önemli yasa ve Vahşi Yaşam'ı kutluyorlar. Yaban Hayatı Yasası, Denali Milli Parkı ve Koruna Alanı’nın yaklaşık 35 Alaska Haski kızak köpeği ile çalışan bir köpek kulübeleri bulundurmasının temel nedenlerinden biridir.

Kızak köpekleri ve köpek takımı tarafından yapılan kış seyahatleri, Denali tarihinin ve geleneğinin büyük bir bölümünü oluşturuyor, ancak aynı zamanda modern park operasyonlarının önemli bir parçası. Denali’nin ilk Başkomiseri Harry Karstens, her şeyden önce bir köpek kızağı sürücüsüydü. Parkın 1922'de ilk yedi kızak köpeğini o aldı ve o zamandan beri kızak sürüyorlar.
(NPS.gov / Park Home / Plan Your Visit / Sled Dog Kennels / Dogs and Wilderness’den uyarlanmıştır.)

İşte bize kızak köpeği gösterisinden önce Denalide kızak sürme hakkında bilgi veren bir park bekçisi. Atölye fotoğrafları, bir insan olmayan da dahil olmak üzere bazı izleyicileri örneklemektedir.

Bugünün atölyesi şunu içeriyor:
Renkli Seyirciler: Ancak park korucusu herkesin ilgisini çekemedi.
İnsan Olmayan Seyirci: Ve seyirciler arasında bir de insan olmayan vardı. Evet, Alaska sivrisinekleri büyük.Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1014 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/80
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 32.83 mm (in 35mm: 181.4 mm)
Date Taken: 2019-05-18 14:14
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, COSTANTINO, papagolf21, Fis2, jhm, PiotrF, ikeharel, ChrisJ oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 479
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6602 W: 290 N: 14156] (52965)
View More Pictures
explore TREKEARTH