Zdjêcia

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

These are harbor seals that were sunning themselves in the shallow waters off the northern shore of Eldred Rock, while the more energetic ones were swimming around them.

Harbor seals (Phoca vitulina) are also known as common or hair seals. They are mammals, that is, they have hair and are air-breathing animals which suckle their young. They are well adapted to life in the sea, able to dive to depths of up to 1,650 feet (500 m), and remain submerged for over 20 minutes. They can be recognized from their distinctive round heads, big eyes and spotted coats. Pacific harbor seals have spotted coats in a variety of shades from white or silver-gray to black or dark brown. Harbor seals feed on fish, clams, mussels, and crustaceans like shrimp. They are hunted and preyed upon by sharks and transient killer whales. In May and June, they tend to move to sheltered waterways where each female gives birth to a single pup, often on an iceberg. Harbor seals favor nearshore water and will also swim up rivers. (Gleaned mainly from Alaska Department of Fish and Game / Viewing / Marine Mammal Viewing / Harbor Seal Viewing.)

The workshop for this entry includes:
Lazy Bums: More harbor seals sunning on the rocks near the northern shore of Eldred Rock.


Mayıs 22: Haines, AK

Sevimli Tembel Aylaklar

Bunlar, Eldred Kayası'nın kuzey kıyılarındaki sığ sularda güneşlenen bayağı foklar, daha enerjik olanlar ise etraflarında yüzüyorlardı.

Bayağı foklar (Phoca vitulina), liman fokları veya tüylü foklar olarak da bilinir. Onlar memelilerdir, yani tüyleri vardır ve yavrularını emziren, havayı soluyan hayvanlardır. Denizdeki hayata iyi adapte olmuşlar, 1.650 ayak (500 m) derinliğe kadar dalabilirler ve 20 dakikadan fazla sular altında kalırlar. Belirgin yuvarlak başlarından, iri gözlerinden ve benekli kürklerinden tanınabilirler. Pasifik bayağı foklarının kürkleri beyaz veya gümüş-griden siyah veya koyu kahverengiye kadar çeşitli tonlarda ve beneklidir. Bayağı foklar balık, istiridye, midye ve karides gibi kabuklular ile beslenir. Köpekbalıkları ve geçici katil balinalar tarafından avlanır ve yenilirler. Mayıs ve Haziran aylarında, her dişinin tek bir yavru doğurduğu, genellikle buzdağlarında korunaklı su yollarına gitme eğilimindedirler. Bayağı foklar kıyı sularını severler ve aynı zamanda nehir içlerine kadar yüzebilirler. (Çoğunlukla Alaska Balık ve Av Hayvanları Bakanlığı / İzleme / Deniz Memelileri İzlemesi / Bayağı Fok İzlenimi’nden toplanmıştır.)

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Tembel Aylaklar: Eldred Kayası’nın kuzey kıyısına yakın kayaların üzerinde güneşlenen başka bayağı foklar.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1270 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/320
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 93.03 mm (in 35mm: 514.1 mm)
Date Taken: 2019-05-22 17:54
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, pajaran, Fis2, jhm, sacimar, COSTANTINO, PiotrF oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 324
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6950 W: 300 N: 14870] (55978)
View More Pictures
explore TREKEARTH