Zdjêcia

Photographer's Note

May 18: Evening Excursion

Here is another entry that tries to convey the otherworldliness of the hills which Dry Creek has carved over millennia. Zooming in on the top, I could have convinced myself (or anyone else, for that matter) that we were in the United Arab Emirates or Oman or Israel. It was so surreal to watch this scenery while I could hear the bubbling brook behind us (see WS photo Not-So Dr Creek). Even the preview I had back from the restaurant (see WS photo View from the Restaurant) had too much greenery to prepare me for this sight. The WS photo Loess Hills of Healy, AK provides a more wide angle view of these hills.

These are loess hills that have been carved by Dry Creek. According to Wikipedia, Loess (from German Löss) is a clastic, predominantly silt-sized sediment that is formed by the accumulation of wind-blown dust. Ten percent of the Earth's land area is covered by loess or similar deposits. Loess is an aeolian sediment formed by the accumulation of wind-blown silt, typically in the 20–50 micrometer size range, twenty percent or less clay and the balance equal parts sand and silt that are loosely cemented by calcium carbonate. It is usually homogeneous and highly porous and is traversed by vertical capillaries that permit the sediment to fracture and form vertical bluffs.

Today’s workshop includes:
Loess Hills of Healy, AK: A more general view of the loess hills around Dry Creek River Bed.
Not-So Dry Creek: Looking at those desert-like crags, it is hard to imagine this was right behind us.
View from the Restaurant: The view of these loess hills back from the restaurant included much more greenery and concealed the sense of otherworldliness.


18 Mayıs: Akşam Gezisi

Lös Kayalıkları

İşte Kuru Dere'nin binlerce senedir oyduğu tepelerin diğer-dünyalılığını anlatmaya çalışan başka bir giriş. En üste zoom yaparak kendimi (ya da başka birisini), Birleşik Arap Emirlikleri ya da Umman ya da İsrail’de olduğumuzu ikna edebilirdim. Arkamdaki köpüren dere sesini duyabildiğim sırada bu sahneyi izlemek gerçeküstüydü (bkz. WS fotoğrafı O Kadar Kuru Olmayan Çay). Hatta restorandan aldığım önizlemede bile (bkz. WS fotoğrafı Restorandan Görünüm) beni bu manzaraya hazırlamak için çok fazla yeşillik vardı. WS fotoğrafı Healy, AK’nın Lös Tepeleri bu tepelerin daha geniş açılı görünümü sağlar.

Bunlar Kuru Çay tarafından oyulmuş lös tepelerdir. Vikipedi’yegöre, Loess (Almanca Löss'den), rüzgarla uçan toz birikiminin oluşturduğu klastik, ağırlıklı olarak alüvyon büyüklüğünde bir çökeltidir. Yeryüzü topraklarının yüzde 10'u lös veya benzeri yataklarla kaplıdır. Lös, rüzgarla uçmuş alüvyon birikiminin oluşturduğu tipik olarak 20–50 mikrometre boyut aralığında, kalsiyum karbonat ile semente edilmiş yüzde yirmi veya daha az kil ve gerisi eşit miktarda kum ve alüvyon, bir eyolyan çökeltidir. Genellikle homojen ve çok gözeneklidir ve çökeltinin kırılmasına ve dikey boşluklar oluşturmasına izin veren dikey damarlar tarafından çaprazlanır.

Bugünün atölyesi, şunları içeriyor:
Healy, AK’nın Lös Tepeleri: Kuru Çay Nehir Yatağı’nın çevresindeki lös tepelerinin daha genel bir görüntüsü.
O Kadar Kuru Olmayan Çay: O çöl benzeri kayalıklara baktığımızda, bunun tam arkamızda olduğunu hayal etmek zor.
Restorandan Görünüm: Bu lös tepelerin restorandan görünümü çok daha fazla yeşillik içermekteydi ve diğer-dünyalık duygusunu gizlemektedir.Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON
Model: COOLPIX AW100
Lens:
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 812 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/200
F-Stop: f/4.7
ISO Speed Ratings: 125
Focal length: 21.0 mm (in 35mm: 117.0 mm)
Date Taken: 2019-05-18 20:37
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

papagolf21, COSTANTINO, ikeharel, Fis2, holmertz, jhm, PiotrF oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 291
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6613 W: 290 N: 14184] (53069)
View More Pictures
explore TREKEARTH