Zdjêcia

Photographer's Note

May 18: Evening Excursion

As we were enyoying our surroundings, we saw another group of ATV riders entering the river bed. I caught this glimpse of them at maximum zoom. Fearing that this ride would be dusty or muddy, I had left my regular camera at the hotel and had taken with me my shockproof, dustproof and waterproof camera, which is not as good as my bridge camera or my DSLR. At this point I had already resented my decision because the ride was quite “clean.” But what are you going to do? As they say, your best camera is the one you have with you.

Today’s workshop includes:
A Rock Sample: Our guide showing us a sample of sedimentary rock that is a mixture of sediments and glacial erratics (rocks left behind by glaciers).


18 Mayıs: Akşam Gezisi

Nehir Yatağında Oynamak

Etrafımızın keyfini alırken, nehir yatağına giren başka bir grup ATV sürücüsü gördük. Onlara maksimum zoomda bu bakışı attım. Bu yolculuğun tozlu veya çamurlu olacağından korktuğumdan, herzamanki kameramı otelde bırakmıştım ve yanımda köprü kameram veya DSLR kameram kadar iyi olmayan darbeye dayanıklı, toz geçirmez ve su geçirmez kameramı almıştım. Bu noktada kararımdan çoktan pişmandım çünkü yolculuk oldukça “temizdi.” Fakat ne yapacaksınız? Dedikleri gibi, en iyi kameranız yanınızda olan kameradır.

Bugünün atölyesi, şunları içeriyor:
Bir Kaya Örneği: Rehberimiz bize, çökeltilerin ve buzul erratiklerinin (buzulların geride bıraktığı kayalar) bir karışımı olan tortul bir kaya örneğini gösteriyor.Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON
Model: COOLPIX AW100
Lens:
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 812 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/160
F-Stop: f/4.8
ISO Speed Ratings: 125
Focal length: 25.0 mm (in 35mm: 140.0 mm)
Date Taken: 2019-05-18 20:45
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

COSTANTINO, pajaran, papagolf21, ikeharel, ikeharel, Fis2, jhm, sacimar, cornejo oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 395
Points: 38
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6719 W: 291 N: 14355] (53829)
View More Pictures
explore TREKEARTH