Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools
Old 03-30-2010, 11:48 AM
Bugraa's Avatar
Bugraa Bugraa is offline
TE Newbie

Default To figenya: Cevap

Figen Hanım Öncelikle beğeniniz ve güzel sorunuz için çok çok teşekkür ediyorum.
Sorduğunuz soruyu aslında hemen her fotoğrafa çıktığımda ve eve gelip çektiğim fotoları bilgisayara aktardıktan sonra fotoları izlerken kendime soruyorum.

Kendi kendime sorduğum bu soruya halen ben bile yanıt alamadım ancak ortada bir gerçek var ve bu gerçeği biz fotoğrafçılar insanlara göstermek zorundayız. Dağ bayır, yüksek binalar ya da mutlu mesut gezen ve yaşayan insanların fotoğraflarını çekerek insanlara aktarmak ne kadar gerçek ve gerekli ise, yokluk içinde yaşayan insanlarımızı belgelemekte bir o kadar gerçek ve gereklidir çünkü bu insanlar da bizim aramızda yaşıyorlar. Onları görmemezlikten gelmek asıl incitici olandır.

İnsanların mahrem hallerini çekmekten hoşlanmayan biriyimdir. Zeten benim çekmeye çalıştığım fotolarda mahremiyetten uzaktır. Fakir olmak, yaşlı olmak, ya da yaşlılığa bağlı olan hastalıklar bir mahremiyet değildir. Yine Yaşlı olmak, fakir olmak ya da engelli olmak incitici değildir. Asıl incitici olan hasta olanı, yaşlı olanı ya da fakir olanı görmemezlikten gelmek ya da onları ikinci sınıf vatandaş gibi görmektir.

Devekuşu misali kafamızı kuma gömerek yaşadığımız dünyadaki sınıf farklarını görmezden gelmek sanıyorum bir fotoğrafçıya yakışmaz. Yine iyi fotoğraf çekeceğim diye gerçekte varolmayan ama yalan yanlış ve insanı küçük düşürücü fotoğraflar çekmek yine bir fotoğrafçıya yakışmaz.

1930`lu yıllarda "Yoksul Çiftçilerin" fotoğraflarını çeken Walker Evans, onların yaşadığı ortamı en ince ayrıntısına kadar görüntüledi. Bu görüntülerden bazıları iç kaldırıcıydı ancak görüntülerin hiçbiri incitici ya da küçük düşürücü değildi. Çünkü ortada bir gerçek vardı ve bunun belgelenmesi ve insanlara aktarılması gerekiyordu. Walker Evans bunu en iyi şekilde yaptı ve sonucunda halk bilincini etkileyerek çiftçilerin yaşam standartlarının değişmesini sağladı.

Umarım otrada bir yerlerde buluşabilmişizdir Figen Hanım Saygılarımı sunuyorum.
Reply With Quote
Old 03-30-2010, 04:45 PM
figenya's Avatar
figenya figenya is offline
TE Senior Member

Default tşk

şu pembe gözlük hijyenik fotoğrafçılığı ben de sevmiyorum, bu değildi kastım. Sadece şu fotoğraf gösterme kısmı beni daralttı, teyzem ve amcam bu kombinasyonda o fotoğraf eline tutuşturulmaksızın görüntülenmiş olsaydı, tercih ederdim,

ben sizi anladım, anlaşılmış olmayı da umuyorum

benden de saygılar gitsin size

fotoğraf yolculuğunuzda da başarılar diliyorum... aynı hassasiyetle...

figen
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules