Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools

Great batalay 2007-10-06 0:24

Merhaba FaikBey,

Bu zarif köprüye hayran oldum, ve Silvan'in ilk defa fotografini görüyorum. Bu beni çok mutlu etti, ve favorilerim arasina aliyorum. 1915 yilinda büyükbabam (babamin babasi) 8 ay Çanakkalede savasmis; 1916 Silvan'da sizlere ömür olmus. 36 yasinda Bimbasi Ismail Hakki, Mustafa Kemal'in Selanik'de en yakin cocukluk arkadasiymis. 1916'da Babam da dört yasindaymis.

Elli-iki yil sonra (1968de) babam, Orgeneral Kemal Atalay, Diyarkbakir'da bir kolorduyu teftis ederken, ileri yasli bir adamla karsilasmis. Adam da babama anlatmis, ben sizin babanizi tanirdim, sizinde hayatinizi uzaktan izlerim demis. Ve babami kendi babasi, Ismail Hakki'nin mezarini ilk defa ögrenmis, ve görmüs. Eski Türkçe'yi yen Türkçeye çevirtdirip yeni bir mezar yaptirmis.

Babam dört yil evvel vefat etti, 1970'de zaaten Birinci Ordu Kumandani olarak Istanbulda emekliye ayrilmisti. Ben de cocuklugumdan beri ABD'de yasiyorum, peder burada atese milterlik yapmisti. Ben de burada okuyup, evlendim, doktora yaptim, ve uzun yillardir atom fizigi profösörüyüm. Size bu resim için son derecede minettar oldum. Tesekkür ve tebrik ederim,

Ingilice okursaniz, babamin ve Atatürk'ün hakkindaki yazimi websitemde okuyabilirsiniz.
http://www.bulentatalay.com
Oradan "About the Author'a bakmaniz gerekiyor."
Oradan da "A Tribute to General Kemal Atalay"i tiklemeniz gerekiyorl

ABD'den selam ve saygilar,

Bülent Atalay

Old 10-07-2007, 12:23 AM
moonstar's Avatar
moonstar moonstar is offline
TE Newbie

Default To batalay: Merhaba

Merhaba Bülent Hocam;
Öncelikle sizin gibi on parmaginda on marifet olan ve böylesi bir kariyere sahip birisiyle tanismak benim icin bir onurdur.

Babaniza ve dedenize Allah'tan rahmet dilerim. Anlasilan gurur duyulacak insanlaramis. Onlar gibi askerligi secmemissiniz ama sizin de takdire layik yonleriniz var. Benim de ailemde askerler var. Erkek kardeşim Istanbul'da hava astsubaydir. Bende Batman'da ilkokul ögretmenligi yapiyorum. Silvan' la ilgili bir isteginiz olursa lütfen çekinmeden bana iletin. Elimden geleni yaparim.

Web sitenize biraz göz attim. Fakat liseden kalma ingilizcemin bana pek yardimci oldugu söylenemez.Türkiye'de de yayınlanmis olan kitabiniz "Matematik ve Mona Lisa" da, Da Vinci' nin Osmanli Sultaniyla temasa gecmesi ve Halic ile Bogaza köprü yapmaya talip olmasi konusu özellikle ilgimi çekti. Batman'da bulabilirsem kitabinizi edinip okumak istiyorum.

Ayrica sizin gibi birinin fotograf konusundaki bilgilerinden yararlanmak isterim. Galerimdeki fotograflara elestirileriniz benim icin yol gösterici olacaktir.

Türkiye'den saygi ve selamlar.

Faik KIVANC
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules