Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools

Great BitterMoon 2009-01-24 2:06

Ciao Nicol

Lumina ce patrunde prin geamurile deschise face diferenta.Chiar daca ar trebui sa fie o imagine optimista,cred ca e mai degraba una pesimista.Lumini si umbre,rama neagra...

Precum cativa deja si-au spus opinia despre lumina in astfel de locuri,am sa-ti relatez si eu un asemenea moment de la Putna,pe care cu siguranta n-am sa-l uit,pe care intr-un fel regret ca nu l-am capturat,dar ma bucur ca l-am trait,l-am vazut,l-am simtit...Fiind in manastire,inconjurat de atatia preoti,parinti monahi,calugari...in timpul slujbei,la un moment dat lumina patrundea in interior printr-o ferestra aflata la cativa metri deasupra noastra,punand fetele tuturor celor mai sus mentionati intr-un joc de lumina si umbra care momentan m-a coplesit total...Fiind asezati in forma de U...cei de pe partile laterale stand fata in fata...a fost ceva magnific,fenomenal...e greu de explicat in cuvinte.
Probabil daca nu aveam cateva cunostinte despre fotografie,n-ar fi insemnat absolut nimic,dar fiindca mai stiu cate ceva...a fost de-a dreptul extraordinar.Am simtit ceva foarte puternic,la un moment dat am simtit ca ma la lasa picioarele...parca ar fi fost ceva in aer...nu stiu...as putea spune divin,dar probabil e prea mult.

Legat de fotografia ta,cred ca as fi preferat sa fie luata din fata...desi cred ca,sunt momente si momente, pe care atunci nu tinem cont de ele,decat dupa ce acel ceva a trecut deja...pe langa noi.In rest,zic ca e o imagine bine compusa,cu mesaj...

Weekend placut,
Lucica

Old 01-24-2009, 06:31 PM
nicol_g's Avatar
nicol_g nicol_g is offline
TE Junior Member

Default To BitterMoon: din fata

hi Lucica :)

multumesc mult pentru impartasirea momentului de la Putna, l-ai descris minunat, emotionant - multumescu-ti sincer pentru asa un comentariu...

ref. la imagine: pt. mine e induiosatoare, meditativa si da, putin trista. De fapt, asa arata in b&w caci color e putin mai luminoasa, mai optimista, fereastra e din sticla galbena si albastra (cred ca asta m-a si ajutat la expunere, a ‘atenuat’ lumina puternica). Nu stiu de ce, dar de cum am vazut scena pt. mine a fost b&w, am simtit-o atunci asa cum apare acum, in imaginea postata.
As fi vrut sa vad chipul femeii, m-am gandit la o foto din fata, dar n-am indraznit sa ‘tulbur’ momentul. Probabil ar fi fost mai intensa varianta aia, dar imi place oarecum si ‘anonimatul’ de aici, faptul ca am ‘pastrat’ intimitatea momentului, e asa o senzatie stranie... nu pot sa explic.

Cele bune, Lucica :)

p.s.
erau asa de multe de discutat la ultimul mail ca nu stiam de unde sa incep si unde sa termin :) - si am renuntat... dar las' ca poate-om vorbi vreodata :)
Reply With Quote
Old 01-25-2009, 04:45 AM
BitterMoon's Avatar
BitterMoon BitterMoon is offline
TE Junior Member

Default Re: To BitterMoon: din fata

referitor la mail...nu-mi imaginam sa fi ramas asa in "aer" toata treaba....ceva mai trebuie completat...asa ca...,cand ai timp...just do it...(NIKE :-P)

Lucian
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules