Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools

Great rigoletto 2007-03-18 17:30

Merhaba Serhat Bey,
Üzerimize üzerimize gelen bir bakış açısı kullanmışsınız. Öyle ki minareler kadrajdan çıkıp monitörlerimizden dışarı fırlamış resmen. Ama değişik ve ilginç olmuş. Elinize sağlık.
Deniz

Not: Şu minare sayısı işini de anlamadım gitti. Demiş ki vikipedya: "minare sayısı imanın altı şartına karşılık gelir". O zaman "niye tüm camilerde altı minare yok?" diye düşünmeden edemiyor insan. İki minareliler imanın iki şartına, dört minareliler imanın dört şartına mı karşılık geliyor??? Sorum size değil tabii, vikipedya'ya :)

  #1  
Old 03-19-2007, 02:07 AM
sarpedon's Avatar
sarpedon sarpedon is offline
TE Newbie
Thread Starter
 
Join Date: May 2005
Posts: 48
Default To rigoletto: minare sayisi

Merhaba Deniz,

Ocak ayinda TV8'deki Yasamdan Dakikalar programinda Sunay Akin tam da bu konuyla ilgili birseyler anlatmisti. Osmanli devrinde camiilerdeki minare sayisi camiiyi yaptiranin toplumdaki konumu ile ortusurmus. Yani eger yanlis hatirlamiyorsam 4 ve 6 minareli camiileri padisah ve sultanlar, 2 minarelileri sadrazamlar, tek minarelileri de daha alt konumdaki devlet gorevlileri yaptirirmis. Gunumuzde tabii boyle bir kural kalmadigindan minare sayisi secimi baska turlu yapiliyor demek ki. Bu bilgiler ilginc gelmisti bana, bir sekilde aklimda kalmis. Aslinda vikipedya'ya da yazmak lazim. :-)

Selamlar,
Serhat
Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 09:43 PM.Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH