Zdjêcia

Photographer's Note

Lalibela is an fascinating area where you could find the traces of first christians, starting from the queen Siba dating from Solomons time. They even wanted to build a symbolic Jeru Salem in Lalibela. Beautiful churches carved in the rocks.Ethiopia a poor country fighting with starvation was once the big kingdom of Habesistan. Their last big leader was Halie Selasie , a king travelling with his two lions and became the leader of raspitarians in Jamaica.

In my journey to Ethiopia , seeing the people, I was so emberrased to be overweight. But inside this rock churches the priests are so proud of having an ancient precious cross with reminiscence to old times.

This is a scan of diapositive taken in 2004, the left corner looks a mess, but this is how it is. things collected or kept from old times are kept there because all has a meaning for them, but this is how they keep it, just keep it.

Bir zamanların meşhur ve güçlü habeşistan krallığı Etyopya. Lalibela da kuzeyde ilk hristiyanlardan olduklarıyla övünenlerin beldesi.Hristiyanlık,hatta musevilik illa kuzeye doğru yayılacak diye bir kural yokki. Daha yakınındaki güneyede elbette daha erken yayılması gerekir aslında. Hatta daha da eski Hz.Süleyman zamanında kraliçe Belkıs ın hediyelerini taşıyıp ,sembolik bir Kudüs yaratmaya çalıştığı yer Lalibela. Etyopya şu an açlıkla baş etmeye çalışıor, kilolu olduğum için bu kadar utanacağım aklıma gelmemişti, keşke bir yolu olsada o ana kadar yediğim fazla herşeyi keşke yemeyip onlara getirebilseydim diye düşünmüştüm. Lalibelalıları uzun bir süre doyurabileceğini bile düşünmüştüm.

Son büyük kralları Halile selasiye, iki aslanıyla gezermiş hep, hani Ankaraya gelipte uçağından aslanlar çıkınca İsmet İnönünün kaçtığını söyledikleri kişi. Aynı zamandada Jamaikalıların dünya ekolü olan rastıferianlarının (bob marley - renkli kukulata takanlar,saçlarını rasta yapanlar) ruhani lideri. Sömürülecek bir durumları olmadığı için kominizmden kapitalizme herşey denenmiş kısa bir süre ama hep kısa bir süre. Rus malı tankları, hatta duvarlardaki orak çekiçleri silecek dermanları bile yok rejim değişmesine rağmen. Açlar.

Eski kiliselerdeki rahiplerse eski kıymetli haçlarıyla eski güzel günlerin anılarıyla övünç duyuyorlar. Sol taraftaki karmaşayı özellikle bıraktım, çünkü öyleler, eski bavullar, kıvır zıvır, hatta ip, bir kutsallığı var ama istif etme sergileme gibi bir düşünceleri yok.Öyleler.

tsvetanar, PeroMKD, muratcaloglu, smartcat oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 4043
Points: 4
Discussions
Additional Photos by Erdogan Aydin (erdo) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 82 W: 1 N: 118] (569)
View More Pictures
explore TREKEARTH