Zdjêcia

Photographer's Note

Foça is a district, as well as the center town of that district, in Turkey's İzmir Province.
The town of Foça is situated at about 69 km north by northwest of İzmir city center and the ancient city of Phocaea was also located here. The district also has a township with own municipality named Yenifoça (literally "the new Foça"), also along the shore and at a distance of 20 km from Foça proper.
Many parts of the district are under strict environmental protection, due to the value of the flora and the fauna, and the beauty of the small bays and coves, especially between Foça and Yenifoça. Therefore, a judicious way to get to know the district would be by boat tours regularly organized in partance of the center town. Because of the protective measures, new constructions are not permitted in many parts of the district and Foça is set to preserve its unique characteristic as composed principally of old houses.
*****************
Bütün Ege’de eski dokusunu nisbeten de olsa koruyabilmiş az sayıdaki sahil yerleşimlerinden birisi Foça. Eski ve Yeni Foça olarak iki bölgeye ayrılmış. Korunmuş olanı Eski Foça. Foça, yani Eski Foça yani Asıl Foça, ilk görüşte insanı çarpan bir yer. Denize bakıyorsunuz önde balıkça tekneleri, arkada mavi ve ötede küçücük adacıklarla güzeller güzeli bir koy. Karaya dönüyorsunuz daracık taş sokakları, eski evleri ve güzel insanları ile güzeller güzeli bir küçük ilçe. Bunların hepsine birden Foça deniyor ve insanı ilk görüşte sarıp sarmalayıveriyor.
Foça’da bir öykü anlatılıyor ve öykü Foça’ya çok yakışıyor. Foça’da bir Karataş varmış, bunu herkes biliyor da nerede olduğunu kimse bilmiyor. Gezip dolaşırken bu taşa basan mümkünü yok bir daha Foça’dan kopamıyor. Çok zorlanıp bir yerlere gitse de mutlaka dönüp dolaşıp gene geliyor Foça’ya. Yolu bir kez Foça’ya düşen herkes bu öyküyü duyunca dolaşıp duruyor sokaklarda. Belki Karataş’a basarım da bu güzel yerde kalırım umuduyla. Bize kalırsa Foça’nın her yeri Karataş. Foça’yı görüp de sevmemek, dönüp gelmemek mümkün değil de ondan.

KAYNAK www.eskifoca.com

saxo042, maredeniz, tober, jhm, theblackhead, plimrn, kordinator oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 3759
Points: 29
Discussions
Additional Photos by cevdet ozcelik (yedirenk) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1819 W: 5 N: 572] (11244)
View More Pictures
explore TREKEARTH