Zdjêcia

Photographer's Note

Karakeçili, pek de küçük olmayan bir Anadolu kasabası. Tarımla geçim sağlanıyor. "Eski Kayseri Yolu" ile Ankara'ya bağlı. Kayseri yolu, başkası olunca bölgedeki yerleşim birimleri gibi sessizliğe büründü..

Ankara/Gölbaşı'ndan sonra başlayan ve Bala üzerinden çevredeki karayolunu düz bir çizgi haline, iki şeritli olarak yapma çalışmaları ile tekrar canlanabileceği beklentisi hakim bölgenin.

Karakeçili Yüksel Gıda Pazarı
------

From Wikipedia:
"Karakeçili is a town and district of Kırıkkale Province in the Central Anatolia region of Turkey. According to 2000 census, population of the district is 8,296 of which 7,851 live in the town of Karakeçili. "

it's an typical anatolian town. It's quite, traditional habits going on conservative way. This shows a typical shop. At the time i entered, it was praying time and the old man, despite all others going to mosque,prayed inside, probably his granddaughter, around seven, took care about the shop.

You may hava look at the website of the town

municipality of Karakeçili

ahmetgedikli oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 1213
Points: 2
Discussions
Additional Photos by Ersoy Yilmaz (ersoyyilmaz) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 211 W: 66 N: 136] (2489)
View More Pictures
explore TREKEARTH