Zdjêcia

Photographer's Note

The Malabadi Bridge is an arch bridge spanning the Batman River near the town of Silvan in southeastern Turkey. It was built between 1146 and 1147 during the Artuk period by Timurtas of Mardin, son of Ilgazi, grandson of Artuk. It was restored in the late twelfth century, and recently in the beginning of the 20th century. It was once the only bridge across the river in this area, and was in continuous use until the 1950s, when a new road bridge was opened upstream.

The span of the bridge crosses perpendicular to the river, but the roadway is at an angle to the river, so there are angular breaks in the east and west approaches. The approaches rise from ground level to meet the central span, which is a pointed arch high over the deepest part of the river. Constructed from colored solid masonry, the approaches have small arches built into them to let flood-waters]] through. Two of the piers of the bridge sit in the river; the western support is decorated with two carved figures, one standing and one sitting. The bridge is 150 m long and 7 m wide, 19 m in height. The roadway has two toll-booths, one either side of the main span. The spandrels of the main arch incorporate small rooms for weary travelers.

------------------------------------------------------


Malabadi Köprüsü: Batman çayı üzerinde Silvan’a 14 km. uzaklıkltadır.1147-48 yıllarında Mardin Artuklu hükümdarı Timurtaş tarafından yaptırılmıştır.Fransız araştırmacı Albert Gabriel köprü içiné Ayasofya’nın kubbesi köprünün altına rahatlıkla girer.Modern statik hesabının olmadığı devirde bu açıklıkta o azaman için böyle bir eser hayranlık ve takdiri muciptir. Balkanlarda, Türkiye’de ve Orta Şark’ta böyle bir köprü yoktur” demiştir Köprü üzerinde kitabesinin yanı sıra astrolojik betimlemelerden oluşan kabartmalar bulunmaktadır. 150 metre uzunluğunda ve biri çok büyük olmak üzere 5 gözlüdür.Timurtaş bin İlgazi bin Artuk tarafından 1147 yılında yaptırılmış olup 7 m. eninde ve 150 m. uzunluğundadır. Yüksekliği, su seviyesinden kilit taşına değin 19 m.'dir. Renkli taşlarla inşa edilmiş, onarımlarla günümüze kadar ulaşmıştır.

Köprü cephesinde bulunan ve son kısmı okunamayan bir başka kitabeden 1250 yılında Osman isimli bir kişi tarafından yapıldığı öğrenilmektedir.

Dünya tarihinde, köprü mimarisinde önemli yer tutmuş Malabadi Köprüsü türkülere, destanlara, şiirlere, masallara konu olmuştur. Dünyanın en büyük taş kemerli köprüsüdür. Yapım tarihi bilinmemekle birlikte, inşaatın birkaç kez yıkıldığı bilinmektedir. İnşaata gri kalker kullanılmıştır. Köprü üzerinde netliğini yitirmiş yazı ve kabartmalar Hasankeyf ve Cizre köprülerindekine benzemektedir.

Evliya Çelebi köprünün Abbasilerce yapıldığını bildirir. Özelliği, biçimi, boyu ve sağlamlığı ile Anadolu’da yapılmış bütün köprülerden daha üstün olduğunu belirtir.

Köprünün en büyük gözü iki kaya üzerine oturtulmuş olup, 38.60 m. genişliğindedir. Tüm köprü uzunluğu 220 m., eni 7 m.'dir Üzerinde iki oda, iki geçiş kapısı vardır. Silvan tarafından köprü altında da odalar vardır. Köprünün esas kemerinde açıklık 40 metre, anahtar yüksekliği 20 metredir.

Kervan devrinde yapılmış olmasına rağmen bugünün stabilite, en ağır tonaj ve mimari anlayışına çok iyi uyum sağlıyor. Kervan devrinde yapılmış tarihi köprüleri içinde Malabadi`den daha büyük açıklıkta olanı yoktur. Ortadoğu`nun yıkılmamış tarihi köprüleri arasında böyle bir tanesi daha yoktur.

Son dönemde 1930 ve 1956`da, iki kez onarım görmüş ve sonra yanına betonarme, yeni bir köprü yapılmıştır. Köprünün, büyük taştan kemeri Ayasofya`nın kubbesini rahatlıkla içine alabilecek kadar muhteşemdir.

from: Wikipedia.org

gunergok oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 32644
Points: 7
Discussions
Additional Photos by Faik KIVANC (moonstar) Silver Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Silver Note Writer [C: 37 W: 16 N: 15] (130)
View More Pictures
explore TREKEARTH