Zdjêcia

Photographer's Note

Kuzguncuk Bostan Şenliğinde küçükler de iki kocaman tuvali boyadılar. Hatta o kadar istekli idiler ki fırça bulamayan bir minik oğlan avaz avaz ağlayınca bir diğeri dayanamayıp firçasını ona verdi. Çocuklar da değişti galiba... Biri de tam sunumun ortasında mikrofonu isteyip "Burası bizim, dokunmayın! Ben de buraya çocuklarımı getirip bak ben burada büyüdüm demek istiyorum..." dedi ve oyununa geri döndü. Yaşasın akıllı ve aktivist çocuklar!

-----
The little ones also contributed to the festival by painting two big canvases while the grown-ups protested with songs and marched with the big band. The story is that the government wants to rent a 17 acre green allotment to private sector and allow construction. This large garden has been there for 700 years and is in the heart of our neighborhood. We do not want to lose our trees and birds. Somethings should remain untouched...

Kofman oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 1017
Points: 4
Discussions
Additional Photos by Petek Dalyan (scyntilla) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 136 W: 21 N: 226] (1844)
View More Pictures
explore TREKEARTH