Zdjêcia

Photographer's Note

As we were escorted to the hall where the concert would be held, we passed through corridors and rooms. All the doors were open, so I was able to take quick photos of different parts of the mansion. Today and tomorrow, I will upload whatever I could get in a quick run-through-the-mansion. They are not the best photos in my gallery, in high ISO since I did not want to use a flash or could not stop and steady the camera, but they will give and idea of what the interior looks like.

This is the room off of the kitchen. In the U.S., such a room is called the keeping room. The name for such a room originated in colonial times. It was a multi-use room attached to the kitchen or open to it, complete with a fireplace for coziness and warmth. I am not sure what they call it in Turkish, but since the function seems to be the same, I will call it a keeping room. In the workshop, there are photos of the kitchen and the bathroom.


Bekleme Odası

Konserin düzenleneceği salona gösterilirken, koridorlardan ve odalardan geçtik. Tüm kapılar açıktı, bu yüzden yalının farklı bölümlerinin çabucak fotoğraflarını çekebildim. Bugün ve yarın, yalıdan hızla geçerken çekebildiklerimi yükleyeceğim. Bir flaş kullanmak istemediğimden ve fotoğraf makinasını sabit tutmak için duramadığımdan yüksek ISO değerinde ve bunlar galerimdeki en iyi fotoğraflar değiller, ancak iç mekanın neye benzediğine dair fikir verecekler.

Bu mutfağa açılan oda. ABD'de böyle bir odaya bekleme odası adı verilir. Böyle bir odanın adı sömürge dönemlerden geliyor. Mutfağa bağlı ya da açık olan çok kullanışlı bir odaydı, konfor ve sıcaklık için bir şömine ile tamamlanırdı. Türkçe'de ne dediklerinden emin değilim, ancak işlevi aynı gibi gözüktüğü için, ona bekletme odası diyeceğim. Çalıştayda mutfak ve banyo fotoğrafları var.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1151 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/15
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 1600
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2016-05-31 20:03
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

papagolf21, maloutim, Lidka, snunney, alvaraalto, jhm, Fis2, danos, ChrisJ, adramad, PiotrF oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 763
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7215 W: 301 N: 15624] (58830)
View More Pictures
explore TREKEARTH