Zdjêcia

Photographer's Note

Sakarya zaferinin anısına Kaymakam Hurşit Bey tarafından 1923 yılında yaptırılmıştır.Sekizgen bir temel üzerine ahşap mimari biçiminde üç katlı olarak inşa edilen kule,1960 yılında restore edilmiştir.2001 yılında tekrar restoresi sırasında yanan kule aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.
Kulenin yapım aşamasında hoş bir anısıda bulunmaktadır. Anı dönemin kaymakamı Hurşit bey ile Türk ustalar arasında geçmiştir. Hurşit bey Türk ustaların Ermeni ustalar gibi hızlı çalışmadıklarını görmüş ve Türk ustalara sormuştur: Sizler neden diğer ustalar gibi hızlı çalışmıyorsunuz. Onlar sizden daha çabuk hareket ediyorlar bunun sebebi nedir?

Türk ustalarda bu soru üzerine Kaymakam Hurşit beye: Kaymakamım diğer ustalar şarap içip geliyorlar bu nedenle üşümüyorlar.Biz şarap içmediğimiz için üşüyoruz ve yavaş çalışıyoruz.Bunun üzerine Hurşit bey bir sürahi pekmez getirterek ustalara şöyle demiştir:

"Ustalar bizim şarabımızda pekmezdir.Sizde bunu için.Böylece üşümez ve daha hızlı çalışırsınız" demiştir.
-----------------------------------------------------
BU YAZI GÖYNÜK KAYMAKAMLIĞININ RESMİ SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.......

lilimih33, salvator, levocan, hay_kes, Nilay, cuneyt-sb, cimcim, lorienlorien, anesugur oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 4378
Points: 44
Discussions
Additional Photos by Mehmet Kemal Mert (KemaLMerT) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 841 W: 50 N: 879] (12048)
View More Pictures
explore TREKEARTH