Zdjęcia

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

On the start of our next excursion, I am going to quote excerpts from the description of the excursion on Holland America’s website:

”Haines, Alaska, sits on the Chilkat Peninsula, nestled between the coast and the Chilkat mountain range. Ice fields rim both shorelines and glacial nutrients kick-start the food chain in these waters. This summer bloom provides for the concentrated marine life in the waters of Lynn Canal.

Cruise these waters aboard the Fjordland -- a luxurious boat specially designed for Lynn Canal and for viewing the scenery and wildlife up close... As you cruise, you'll likely see hanging glaciers, waterfalls, nesting bald eagles, harbor seals and humpback or killer whales. Drifting and quietly observing humpback whale behavior is a highlight of the cruise; they are spotted on 95% of trips.

A cruise by Sea Lion Rock, a rookery where hundreds of Steller sea lions gather in the summer to breed and pup, provides exhilarating up-close views and exciting photo opportunities.

Eldred Rock Lighthouse, your destination, stands on an island 18 miles south of Haines...“


Mayıs 22: Haines, AK

Haines’den Tekrar Çıkarken

Bir sonraki gezimizin başlangıcında, Holland America’nın web sitesinde yapılacak gezinin açıklamasından alıntılardan aktaracağım:

”Haines, Alaska, Chilkat Yarımadası'nda, sahil ile Chilkat dağlarının arasında bulunan bir alanda oturuyor. Buz tarlaları her iki kıyıyı çerceveler ve buzulsal gıdalar besin zincirini bu sularda başlatır. Bu yaz çiçeklenmesi, Lynn Kanalı'nın sularında konsantre deniz yaşamı sağlar.

Fjordland ile - Lynn Canal için ve vahşi yaşamı ve manzarayı yakından görmek için özel olarak tasarlanmış lüks bir tekne ile - bu suları gezin... Seyir halindeyken, asılı buzulları, şelaleleri, yuvalayan kel kartalları, sığ su foklarını ve kambur veya katil balinaları göreceksiniz. Sürüklenerek kambur balina davranışını sessizce gözlemlemek, seyahatin bir özelliğidir; gezilerin% 95'inde görülüyorlar.

Yüzlerce Steller deniz aslanının yazın üremek ve yavrulamak için bir araya geldiği bir “mahalle” olan Deniz Aslanı Kayası’nın yakınlarında deniz yolculuğu, heyecan verici yakın manzaralar ve heyecan verici fotoğraf fırsatları sunar.

Hedefiniz Eldred Kayası Deniz Feneri, Haines'in 18 mil güneyinde bir adada duruyor...“


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1089 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2019-05-22 16:09
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

papagolf21, jemaflor, pajaran, Fis2, ChrisJ, jhm, ikeharel, ikeharel, sacimar, PiotrF oznaczył to zdjęcie jeko użyteczne

Photo Information
Viewed: 267
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7215 W: 301 N: 15624] (58830)
View More Pictures
explore TREKEARTH