Zdjêcia

Photographer's Note

The Palm Court of the Conservatory welcomed guests with two symmetrically placed Phipps Magic Carousels, both of which were busy with people making memories. I finally decided to share this little guy’s pose with his mother, partly because he was small enough not to occlude the Christmas tree in the carousel. Of the two shot I took, I like this one better because it includes the mother’s cell phone screen and it has a more natural pose, showing the little guy’s excitement/nervousness tugging at his own sweater.

The workshop for this entry includes:
The Train Room - Xmas '19:The train room at Phipps Conservatory where I heard screams of joy and bewilderment from little people.


Kıpır Kıpır Ufaklık

Seranın Palmiye Avlusu, konukları her ikisinin de anılar yapan insanlarla kalabalık olduğu simetrik olarak yerleştirilmiş Phipps Sihirli Atlıkarıncası ile karşılıyordu. Sonunda bu küçük adamın pozunu annesiyle paylaşmaya karar verdim, çünkü kısmen atlıkarıncadaki Noel ağacını kapatmayacak kadar küçüktü. Aldığım iki çekimden, bunu daha çok beğeniyorum çünkü annenin cep telefonu ekranını içeriyor ve daha doğal bir pozu var, küçük adamın heyecanını/gerginliğini kendi kazağını çekmesiyle gösteriyor.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Tren Odası - Noel '19: Küçük insanlardan sevinç ve şaşkınlık çığlıkları duyduğum Phipps Serası'ndaki tren odası.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX70 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop Camera Raw 12.1 (Macintosh)
File Size: 1420 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/60
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 400
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2019-12-28 17:15
Metering Mode: Spot
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, pajaran, Fis2, jhm, PiotrF, ChrisJ oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 185
Points: 24
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7600 W: 302 N: 16367] (61875)
View More Pictures
explore TREKEARTH