Zdjêcia

Photographer's Note

Amasra Kale'sinden aşağıya bir bakış. Bazen doğru yerde doğru zamanda olmak zor oluyor. Kuvvetli öğlen güneşinde panorama yapmak için değerleri birbirine denk fotolar çekmeyi beceremedim.

Amasra belki 200 sene önce bir doğa harikasıymış ama bugün bozulmuş, her yer gibi pek kötü yapılaşmış. Artık çeşm-i cihan değil bana kalırsa. Bir de onlarca hediyelik eşya dükkanını işgal etmiş Hint ve Çin işi hediyeliklerden ve turisti kazıklanacak koyun gibi gören yerel zihniyetin eksik turizm anlayışından gına geldi desem. Ciddi ciddi son zamanlarda popülerleşen yerleri es geçmeyi düşünmeye başladım kendimi korumak için.

Yine de tarihi açıdan ilginç öyküler sunuyor insana.
------
Amasra is a small town on Blacksea coast, northwest of Turkey. This is part of the 360 degree panoramic view from its castle. It was an important trade center in history due to its two separate natural harbours. Started as a Phoenician trade post, ruled by Miletos and later, had a very successful queen; Amastris; sister-in-law of Alexander the Great. The city thrived and was rebuilt under her rule. She can be seen on coins she issued at her time. The city went under Genovesean influence during Byzantium period and later bacame an Ottoman province.

umutlu101, TRB, yedirenk oznaczy³ to zdjêcie jeko u¿yteczne

Photo Information
Viewed: 1441
Points: 8
Discussions
  • None
Additional Photos by Petek Dalyan (scyntilla) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 136 W: 21 N: 226] (1844)
View More Pictures
explore TREKEARTH